WN

WN (https://www.wn.se/forum/index.php)
-   Feedback (https://www.wn.se/forum/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Vi har skapat en app för gamers, feedback uppskattas! (https://www.wn.se/forum/showthread.php?t=1066711)

Hansen88a 2016-05-02 09:40

Vi har skapat en app för gamers, feedback uppskattas!
 
Hejsan WN

Vi är ett team här i Sverige som under 1 års tid har utvecklat en Android app som heter Upcomer. Vi har precis lanserat och precis som med alla mina digitala projekt så vänder jag mig till WN för feedback :) Antar att dom flesta här har iOS, men om det finns några gamers här med Android så kan detta vara något för dig! Kan du inte pröva appen så tar vi gärna feedback på konceptet!

Så vad gör appen?
Upcomer är det bästa och enklaste sättet för gamers att hålla sig uppdaterade på alla spel man är intresserad av, både släppta och kommande spel, samt spel från alla plattformar. När du valt dina spel skapas ett personligt nyhetsflöde där du får dom mest intressanta nyheterna, recensionerna, videos och esport från världens 50+ största medier inom gaming. Du kan exempelvis följa spel som LoL, Dota2, CS:GO, Uncharted 4, Dark Souls 3, Minecraft, WoW, Overwatch, The Division, BDO etc.

Nästa vecka integreras även Twitter så att alla intressanta tweets från officiella spelutvecklarkonton hamnar i ditt personliga nyhetsflöde. Twitch, Facebook och podcast integration kommer om några månader. Vi använder avancerade algoritmer för att filtrera bort irrelevant information så att du bara får det mest intressanta, och allt skickas till dig i realtid! Tanken med Upcomer är att du har allt intressant om dina favoritspel samlat på ett ställe. Samt att vi har en mobile-first approach och satsar på att skapa den bästa appen som gamers någonsin prövat :)

Tanka appen här:
https://play.google.com/store/apps/d...id=com.upcomer
Hemsida: http://www.upcomer.com

Just nu finns appen bara för Android men iOS kommer senare i år.

​Svarar gärna på frågor här i forumet!

Tack för oss!

Adestro 2016-05-02 14:59

Kul idé! Men varför enbart som app? Exempelvis app-fokuserade Omni har ju faktiskt också en webbplats. :)

Hansen88a 2016-05-02 19:24

Citat:

Ursprungligen postat av Adestro (Inlägg 20517346)
Kul idé! Men varför enbart som app? Exempelvis app-fokuserade Omni har ju faktiskt också en webbplats. :)

Tack! Vi kommer att lansera en hemsida också men vi vill först få en större mängd aktiva användare innan vi investerar i en iOS och web version. Men jag håller med om att vi borde ha en hemsida också! Anledningen till att vi gick mobilapp först var för att vi såg väldigt lite konkurrens där och vi såg många fördelar med att ha det som mobilapp (push notifications, personligt format etc.).

Dock så har vi fått lite kritik för att vi kanske borde gjort en hemsida först och sedan "porterat (svenskt ord?)" appen genom Phonegap eller liknande till iOS och Android. Men för 1 år sedan när vi utvärderade detta så tyckte vi att prestandan var låg och det fanns ett delay. Så därför valde vi att gå native. Och anledningen till att vi gick Android först var för att enligt våra undersökningar fanns det fler gamers som hade Android än iOS.

Angående hemsida så gillar vi trenden att hemsidor har börjat ha samma UI/UX som mobilappar och det är nog något vi hakar på :)

Adestro 2016-05-03 09:28

Jag förstår lockelsen att inte behöva tänka HTML/CSS och push-notiser. Men vill ni bygga community och få så många aktiva användare som möjligt, så har ni ju gjort det svårt för er genom att exkludera en ganska stor del av de potentiella användarna. :) Typ Kalle har Android och kan köra tjänsten men hans kompis Olle kör Ios, surt.

Clarence 2016-05-03 10:29

Citat:

Ursprungligen postat av Adestro (Inlägg 20517356)
Jag förstår lockelsen att inte behöva tänka HTML/CSS och push-notiser. Men vill ni bygga community och få så många aktiva användare som möjligt, så har ni ju gjort det svårt för er genom att exkludera en ganska stor del av de potentiella användarna. :) Typ Kalle har Android och kan köra tjänsten men hans kompis Olle kör Ios, surt.

Ditt exempel Omni är ett lysande exempel som talar emot dig själv. De började med bara ios för att sedan även släppa Android, och till sist även en webb.

Adestro 2016-05-03 11:00

Citat:

Ursprungligen postat av Clarence (Inlägg 20517359)
Ditt exempel Omni är ett lysande exempel som talar emot dig själv. De började med bara ios för att sedan även släppa Android, och till sist även en webb.

Det var ett par veckor mellan Ios och Android apparna i Omnis fall. :)

Hansen88a 2016-05-03 13:52

Håller med om att vi går miste om mycket användare när vi inte har iOS (samt web) och att även nätverkseffekten delvis förstörs. Men, i och med att vi precis lanserat och inte hittat "product market fit" ännu så förväntar vi oss att göra stora ändringar i produkten den närmsta tiden (månaderna?). Om vi hade haft en iOS version ute nu också hade vi behövt göra alla dessa stora ändringar på 2 plattformar istället för 1 vilket hade ökat våra kostnader med cirka 30% (1 iOS utvecklare på heltid).

Så i slutändan var det en kostnadsfråga för oss. Det kommer att dröja minst 1-2 år (i bästa fall) innan vi är lönsamma så vi måste se till att vårt kapital räcker så länge.

Sven74 2016-05-04 16:55

Lite fördomsfullt, men en sanning:
Om det gäller att tjäna pengar på appar, så är det IOS som gäller.
Betalviljan är låg hos androidanvändare.....
Så om man ska spara resurserna så är det bättre att utveckla för iOS och webb.
Webben täcker ju upp för dem som har Android.

Molnfront 2016-05-12 20:33

Verkar vara en kul app. Ska utveckla ett quiz spel snart så det är intressant med en ny marknadskanal.

Men jag bävar för att installera appen på min Nexus 7 som är fullständigt oanvändbar pga den är för långsam och PIO gör den värre än ett Jas plan att hantera.

Bygger man en Android eller IOS app kan man med fördel använda Ionic och bygga för både Android, IOS och webben utan problem om appen inte är ett spel med "realtids" krav och användarna har hyfsad processor i sin mobil (ej Nexus 7).

Jag bygger numera allt med javascript, snabbt och litet "footprint" på serversidan.

Lycka till! :-)


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 19:40.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson