Nej nej nej nej! Datorn är det inget fel på men du kan få en minst lika bra och högst sannolikt mycket bättre för mindre pengar om du _själv_ väljer delar. Gå ut på
http://www.inet.se/ och välj komponenter. Givetvis bör du prioritera grafikkort och processor, men tänk på att du inte behöver ha Intel i5/7 "bara för att". Skaffa istället hellre en processor ifrån AMD för ett otroligt mycket billigare pris.
Jag är egentligen inte så jätteinsatt men en kompis till mig köpte en dator för ett år sedan för 5800 kr (om jag inte minns fel) och hade en av AMD:s dåtida bästa processorer i datorn.
Vill du inte bygga din dator själv? Det är lugnt! Inet bygger ihop den åt dig.
Jag lovar dig att det är mycket, mycket roligare att själv ha pockat ihop delarna eftersom att du då dessutom får en mycket större uppfattning om vad det egentligen är du betalar för. Du har också chans att själv välja vad du vill prioritera vilket är guldvärt! Och oroa dig inte, för det första så kommer datorn hålla måttet väldigt länge, och när det väl är dags för en uppgradering så köper du ju bara till lite nya komponenter

Ett exempel är grafikkortet. Kolla priset och beskrivningen på inet.se:
http://www.inet.se/produkt/5409160/g...0-ti-1024mb-oc
Typiskt exempel. Det är som inet också skriver ett kort som håller måttet, men köper du en dator som ett företag valt delar för så får du räkna med att betala mer bara för att de passar på att klämma in några tusenlappar här och där.