FAQ |
Kalender |
![]() |
#1 | |||
|
||||
Har WN som tidsfördriv
|
En liten krånglig titel, men vad har Telia och Halebop för sms gateway-email? Se wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_SMS_gateways. Jag har sökt men inte hittat någon!
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Bara ett inlägg till!
|
Det finns ingen. Telenor erbjöd det innan men slopade det. Är det e-post -> sms du tänker på så kan du glömma det inom Norden. Jag tror ngn enstaka operatör i Danmark erbjuder det, men det är allt.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | |||
|
||||
Mycket flitig postare
|
Citat:
|
|||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | ||
|
|||
Klarade millennium-buggen
|
Med Tele2 kan man mail-SMS:a till sina egna kunder om jag inte minns helt fel.
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#5 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
För länge sedan (slutet av 90-talet) använde jag en tjänst hos Comviq där man fick en mailadress och början (160 tecken) av alla mail som skickades till den adressen fick man som SMS. Adressen var <telnr> at sms.comviq.se eller något liknande. Det jag gjorde var att använda en annan adress som jag vidarebefordrade både till SMS-mail och till ett riktigt mailkonto.
Det kostade 25 kr per månad om jag minns rätt. Man kunde alltså inte använda den för att skicka SMS till vilka Comviq-nummer som helst, utan endast till nummer som abonnerade på tjänsten. Jag vet inte hur det är idag, eller ens om tjänsten finns kvar. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#6 | ||
|
|||
Klarade millennium-buggen
|
Tele2:s om den fortfarande fungerar:
http://www.mutube.com/projects/open-.../gateway-list/ |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#7 | ||
|
|||
Nykomling
|
Jag kollade upp det för ett tag sen och testade ett massa getaway men hittade ingenting.
däremot hittade jag nåt annat som va liknande, Tele2:s API för att skicka sms, riktig enkel och använda Citat:
http://se.msgsend.com/eapi/tele2/ |
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|