Kom ihåg mig?
Home Menu

Menu


Hjälp med att "tona" kontorfönster

 
Ämnesverktyg Visningsalternativ
Oläst 2007-12-04, 00:29 #11
Alphas avatar
Alpha Alpha är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
 
Reg.datum: Feb 2004
Inlägg: 1 626
Alpha Alpha är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
Alphas avatar
 
Reg.datum: Feb 2004
Inlägg: 1 626
Är nog inkl.moms ja, vet ej hur stor solfilmen är. Var tillräckligt för att täcka mitt fönster iallafall

EDIT: Titta på denna också, dyr men grymt bra -> http://web.solfilm.se/html/sakerhetsfilm_film.html

mvh
Alpha är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2007-12-10, 18:53 #12
dekaltrim.nu dekaltrim.nu är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Nov 2005
Inlägg: 53
dekaltrim.nu dekaltrim.nu är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Nov 2005
Inlägg: 53
Solfilmen, speglande eller ej, har nackdelen att den sida som är ljusast syns bäst. Så på kvällen när det är mörkt ute så kommer du/ni inte se ut. Däremot kommer folk utifrån se in. Nu vet jag inte hur ljusförhållande är hos dig. Har du exempelvis en lyktstolpe utanför eller monterar själv upp någon slags ljuskälla på utsidan så kommer du inte ha dessa problem. Biltemas solskyddsfilm kostar 109:- för 76x300cm och fungerar alldeles utmärkt till detta. Clas Ohlsons solfilm har jag aldrig hört talas om så den vet jag ingenting om. Självklart är en proffesionell solfilm bättre. Dock betydligt dyrare. Bäst är självklart att anlita en solfilmsmontör till detta. Skulle då gissa på ett kvadratmeterpris runt 400:- monterat och klart.
Gör du det själv med biltemas film så handlar det om kanske 80-100:-/kvadrat inkl spill.

Ett annat bra alternativ är, som nämdes tidigare, att montera frostfolie eller vanlig folie endast i nederkant på fönstret och en bit upp. Så att ni fortfarande ser ut men de utifrån måste "stå på tå" för att se in. Det förutsätter dock att det är höjdskillnad mellan lokalen och marken utanför.

Frostfolien kostar ungefär 60:-/kvm och brukar vara i rullbredd 1250mm. Beställer du detta hos en skyltmakare så går det även att "fälla in" en negativ logotyp i folien innan montage.
dekaltrim.nu är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2007-12-10, 19:38 #13
Lundmarks avatar
Lundmark Lundmark är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 1 026
Lundmark Lundmark är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
Lundmarks avatar
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 1 026
Det kan ju vara kul att ha spegel som folk står och speglar sig mot, då får man ju lite nöje oxå.
Lundmark är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2007-12-11, 10:43 #14
Henke76 Henke76 är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Sep 2005
Inlägg: 200
Henke76 Henke76 är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Sep 2005
Inlägg: 200
Det finns faktiskt ett annat smart sätt också som är mycket snyggare. Sätt frost-filmen en bit upp på rutan. Filmen behöver bara vara ca 40cm hög placerad på höjden 1,5m. Det är mycket effektivt och bara de som är väldigt korta eller väldigt långa kommer att kunna se in.
Används ofta på konferensrum. Krävs att man böjer sig ned för att kika in och det är sällan någon som är SÅ nyfiken.
Henke76 är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Oläst 2007-12-11, 14:39 #15
Skatan Skatan är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Apr 2007
Inlägg: 182
Skatan Skatan är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Apr 2007
Inlägg: 182
Vi har satt solfilm på ett 30-tal fönster, vi valde solfilm vi kan rulla upp istället för att klistra på rutorna. Väldigt skönt att kunna dra upp och få riktigt ljus speciellt när det är grådassigt och regnigt ute för det blir väldigt mörkt.

Vi räknade inte på det, men jag tror faktiskt det nästan blir samma pris för dessa kommer färdigt och är "bara" att skruva upp istället för att man ska ställa sig och tvätta rutorna och sedan trixa med att få det snyggt när man klistrar på.

Oavsett rekommenderar jag att man tar kontakt med en fackman för vet att kommer du t ex över en viss procent i insyn ska det monteras på utsidan för att inte ska stänga inne värmen mellan glaset och solfilmen.

men som sagt, ska ni ha solfilm, tänkt på att det blir riktigt mörkt och kan det vara schysst att kunna dra upp.

Ligger ni Bohuslän/Göteborg-området vet jag en firma som har riktigt bra priser, PM:a mig i så fall.
Skatan är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat
Svara


Aktiva användare som för närvarande tittar på det här ämnet: 1 (0 medlemmar och 1 gäster)
 

Regler för att posta
Du får inte posta nya ämnen
Du får inte posta svar
Du får inte posta bifogade filer
Du får inte redigera dina inlägg

BB-kod är
Smilies är
[IMG]-kod är
HTML-kod är av

Forumhopp


Alla tider är GMT +2. Klockan är nu 06:32.

Programvara från: vBulletin® Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.
Svensk översättning av: Anders Pettersson
 
Copyright © 2017