FAQ |
Kalender |
![]() |
#1 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
Jag har arrangerat ett evenemang för medlemmarna på mitt community. Man kunde anmäla sig och betala i förskott och vi skrev att anmälan var bindande.
De som inte betalat i förskott var självklart den större delen av de som inte dök upp. Min fråga är om det är en dum idé att kräva dessa på pengar i efterskott. Vi gick nämligen back lite grann, men inte så mycket. Jag hade tänkt att kräva en mindre avgift än själva inträdesavgiften, så att vi iaf inte går med förlust. |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#2 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
Av erfarenhet vet jag att det bästa är en anmälningsavgift (som man alltså drar direkt) som man bara kan få tillbaka om man avanmäler sig minst 7 dagar före evenemanget (t.ex)
Sen betalas dessutom inträde på plats.. betalar man en anmälningsavgift så kan man vara tämligen säker på att personen dyker upp |
||
![]() |
![]() |
![]() |
#3 | ||
|
|||
Mycket flitig postare
|
Citat:
|
||
![]() |
![]() |
![]() |
#4 | ||
|
|||
Har WN som tidsfördriv
|
Har de anmält sig i vetskap om att det kostar pengar så har de beställt och då måste de betala. Bara att kräva dem på pengar.
|
||
![]() |
![]() |
Svara |
|
|